Przejdź do głównej zawartości

Siła storytellingu

O storytellingu  rozmawiałam, czytałam i pisałam w ubiegłym roku wielokrotnie. Wychowałam się w kulturze bezpośrednich opowieści i opowieści przez działanie – w teatrze czy filmie. Stąd też techniki narracyjne z „nutką dramaturgii”, stosowane w marketingu czy do budowania wizerunku, są mi szczególnie bliskie. 

Nic więc dziwnego, że kolekcjonuję wypowiedzi autorów – tych bardziej i mniej znanych albo zbiorowych, które w sposób szczególny wiążą się z technikami osiągania zamierzonych celów rynkowych czy wizerunkowych przez opowieści.

Ze świata technik narracyjnych w samorozwoju, wizerunku i biznesie

Oto noworoczna garść storytellingowych mądrości do przemyślenia czy wprost do użycia:

1. „Podaj mi fakty, a je zapamiętam. Powiedz mi prawdę, a uwierzę. Ale opowiedz mi historię, a na zawsze pozostanie w mojej pamięci.”
(stare amerykańskie przysłowie)

2. „[…] właśnie w opowiadaniu odległość między człowiekiem a prawdą jest najmniejsza.”
(Anthony de Mello, jezuita i psychoterapeuta)

3. „Ludzie nie są zaprogramowani do zrozumienia logiki, są stworzeni aby rozumieć historie.”
(Roger C. Schank, teoretyk sztucznej inteligencji, kognitywista, przedsiębiorca)

4. „Ludzki umysł wierzy opowieści i jej układowi jako podstawowej mapie drogowej dla rozumienia, nadania sensów, pamiętania i planowania naszego życia.”
(Kendall Haven, ekspert w zakresie stosowania technik narracyjnych w biznesie i edukacji )

5.Ludzie myślą, że historie są tworzone przez ludzi. W rzeczywistości jest na odwrót."
(Terry Pratchett, pisarz)

6. „Świat jest kształtowany przez dwie rzeczy – opowieści i wspomnienia, jakie pozostawiają.”
(Vera Nazarian, pisarka)

7. „Opowieści mówią nam o tym, co my wiedzieliśmy i o czym zapomnieliśmy i o tym, czego dotychczas sobie nie wyobrażaliśmy.” 
(Anne L. Watson, pisarka i fotografka)

8. „Historie nie są tablicą informacyjną, są organizacją – nadają kierunek.”
(David M. Boje, profesor w New Mexico State University, autor wielu książek poświęconych technikom narracyjnym w zarządzaniu i komunikacji)

9. „Opowiadanie to jedna z najbardziej niedocenionych umiejętności biznesowych.”
(Gary Vaynerchuk, przedsiębiorca i autor m.in. Ekonomii wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie.)

10. „Posiadanie opowieści może być najważniejszą częścią Twojego nowego przedsięwzięcia.”
(Blake Mycoskie, przedsiębiorca, filantrop, autor )

11. Zaczepiony człowiek nie poświęci ci nawet 30 sekund, ale zawsze znajdzie 30 minut, żeby wysłuchać dobrej historii”
( Jon Thomas, Story Worldwide)

12. „Konsumenci kupują opowieści, a nie produkty”
 (William Gibson,  amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku)

13. Historie są cenną walutą komunikacji" 
(Ken Davis, autor książki Tajemnice dynamicznej komunikacji)

14. "Starajcie się zawsze opowiadać tak, aby nie dać słuchaczom żadnych wskazówek co do punety i zostawić ja na sam koniec"
(Ken Davis, autor książki Tajemnice dynamicznej komunikacji)Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa. 
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.
** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub  Content i Marketing  na Facebooku.
Komentarze

  1. „Podaj mi fakty, a je zapamiętam. Powiedz mi prawdę, a uwierzę. Ale opowiedz mi historię, a na zawsze pozostanie w mojej pamięci.” <3 Prawda :) Tylko musi to być dobra historia, działająca na wyobraźnię, a nie nudna jak flaki z olejem :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo inspirujące, muszę zgłębić temat! Nie sądziłam, że opowieści różnej treści mogą mieć taką siłę w marketingu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentujcie, dopisujcie, nadpisujcie :)

Najpopularniejsze

Chwytliwe hasła

A jednak rymy w komunikacji wszelkiej maści są nieśmiertelne . Wczoraj wieczorową porą weszłam na Facebooka, a tu balet …rymów: „Pani Beato! Niestety, ten rząd obalą kobiety! Albo: „już to media podchwyciły, jakby całe życie z anarchią na piersiach łaziły”. Albo: „głośno wszędzie, czarno wszędzie, co to będzie, co to będzie!” Nawet niektóre hasztagi wyświetlające się na mojej facebookowej ściance ubrały się w rymy: #latowKato, #macchiatowkato. #nakawcewwawce. Może byłabym przeoczyła ten e-taniec rymów, gdyby nie to, że od pewnego czasu jestem wyczulona na rymowanie. Zwłaszcza w sloganach promocyjnych i reklamowych. I wbrew temu, co się sądzi „na mieście” rymy wcale nie wyszły z copywriterskiej mody. Mimo, że niektórych drażnią w sposób absolutny. Rymy robią niezłą robotę Rymy od zawsze bawiły, odróżniały, wyróżniały, wbijały w pamięć nazwy firm (i ich adresy), nazwy marek, produktów . O czym pisałam między innymi tutaj i tutaj . Rymy służyły także wyśmienicie czarnemu PR-owi,

Czekolada: kultowe hasła reklamowe

Jean  A. Brillat-Savarin o czekoladzie Czekoladę uwielbiał na pewno Król August III. Podobno codziennie wstawał o 3 nad ranem, wypijał filiżankę nieprzyzwoicie intensywnej czekolady i siadał za biurkiem. Sam z siebie, a raczej ze swojej królewskiej mądrości, nieprzyjemności królewskich obowiązków otwierał  czekoladową przyjemnością. A Brillat-Savarin, autor słynnej Fizjologii smaku (1825),  pisał:” […] gdy myślenie przychodzi mi z trudem i przygniata jakaś niewiadoma siła, do wielkiej filiżanki czekolady dodaję ziarnko ambry wielkości bobu, utłuczone z cukrem i zawsze pomaga mi to doskonale. Dzięki temu środkowi wzmacniającemu życie staje się łatwiejsze, myśl lżejsza i nie grozi mi bezsenność, nieunikniona po filiżance kawy na wodzie, którą wypijałbym w tej samej intencji” . I pewnie niekłamany był  ten jeden z jego 9 żali nad biednymi przodkami, którym nie dane było próbować smaków Anno Domini 1825: „ Bogacze Rzymu, którzy wyciskaliście pieniądze zewsząd, gdzie stanęła

Copywriter, kto to?

O copywriterze mówi się żartobliwie copyrider, copyfighter, copyRAJTER. Nierzadko copywriterzy sami tak mówią o sobie. Nazywają się także mistrzami od słownych aperitifów, żonglerek, gięć i załamań. Tymczasem copywriter jest specjalistą od… tekstów, które mają sprzedawać. Choć dzisiaj już nie tylko, bo sprzedaż to tylko jedna z NOA – najbardziej oczekiwanej akcji. Celem copywritera mogą więc być takie NOA, jak: odwiedzenie innej podstrony lub strony, zapisanie się na newsletter, wypełnienie formularza, kontakt z przedstawicielem firmy. Copywriter jest więc specjalistą od tekstów, którą mają prowadzić do NOA i nie tylko (o czym poniżej). Tworzy anonimowo i   zwykle w organicznym związku z przekazem wizualnym. Jak mówił przed laty Leo Spitzer, copywriter uprawia swoisty Gebrauchkunst – sztukę stosowaną, użytkową, która należy do ustalonego porządku codzienności. Zakres prac copywritera Dziś w zakres prac copywritera wchodzą też: tworzenie nazw dla organizacji i produktów