Żyjemy w czasach cytatów. Cudze słowa inspirują, motywują, służą za argumenty w dowodach i przekonywaniu innych. Bywają ozdobnikami.
Słowa „pożyczone” od innych kochają social media – nawet Insta, na którym wymyślono nie tylko #foodporn, ale i # bookporn, i #wordporn. O #quotes wszelkiej maści nie ma nawet co wspominać. Bez nich nie istniałoby wiele profili. A że czasami cytaty maskują brak własnych myśli, to już….zupełnie inna sprawa. A zresztą, czy do własnych myśli, do nowatorstwa choćby pierwszego stopnia nie dochodzi się tak naprawdę przez cudze myśli?
Nie tak dawno od kogoś bardzo ważnego i o pokaźnym dorobku artystycznym usłyszałam półżartem półserio, że ludzie utalentowani „ pożyczają” od innych, a geniusze po prostu „kradną”. Może w ogóle oryginalność i nowatorstwo bez innych są po prostu niemożliwe?
Ja na przykład chętnie podczytuję sobie innych, dla sportu i po to żeby zestawić z nimi swoje doświadczenia. No i czasami używam ich myśli jako…drogowskazów. A czasami traktuję je jak użytkowniczki Insta #wordporn, czyli jak piękne kwiaty we własnym wazonie i na własnym stole, albo reprodukcje pięknych obrazów na własnej ścianie. A co mi tam, niech mówią na mieście, że brak mi własnych myśli.
A oto moja ulubiona garstka myśli o blogach, wprost od różnych ekspertów od „blogowania”. I zdradzę Wam, że choć niektóre z nich obrosły już w lata, wciąż są świeże.
Blogowanie to sport dla maratończyków
„Blogowanie to sport długodystansowy, w którym nie liczy się szybkość lecz styl pokonywania trasy” .Michał Szafrański
„Na nieszczęście dla niecierpliwych stworzenie zyskownego bloga wymaga czasu. Nie da się zostać zawodowym blogerem z dnia na dzień, tak jak nie da się szybko nauczyć gry w golfa”.
Darren Rowse, Chris Garrett
Blogowanie to sport dla aktywnych
„Książkę pisze się zupełnie inaczej niż bloga: opracowuje się pomysł, zbiera materiały, pisze, a następnie zamyka się projekt (i co tu dużo mówić, zapomina się o nim.) Blog trzeba aktualizować systematycznie, a to oznacza zajmowanie się tym samym tematem przez wiele miesięcy, lat”.Joanna Wrycza-Bekier
„Nie znam ani jednego blogera, który by nieźle zarabiał, a pisał rzadziej niż raz w tygodniu. Chyba nie znam tez blogera, który nieźle zarabia, nie pisząc co najmniej trzy razy w tygodniu. Stała aktualizacja bloga jest podstawą jego istnienia i rozwoju”
Tomek Tomczyk
i w innym miejscu
„Odradzam też współpracę z blogerem, który publikuje rzadziej niż raz w tygodniu, prowadzi bloga krócej niż pół roku i nie wyraża na nim opinii”
Tomek Tomczyk
„Jedną z głównych cech odnoszących sukcesy blogerów jest umiejetność ciągłego dostarczania świeżych treści na wybrany temat przez dłuższy czas. I odwrotnie – jedną z przyczyn , które wykończyły wiele blogów, jest to że autorom skończyły się pomysły”
Darren Rowse, Chris Garrett
Blogowanie to sport dla skupionych
„ Wyspecjalizowanie autora – autorzy niszowych blogów mogą swobodnie i bez poczucia winy skupiać się na wybranym temacie. To prowadzi do zwiększenia liczby, jakości i wnikliwości artykułów”.Darren Rowse, Chris Garrett
Blogowanie to sport dla skupionych |
„Czasem lepiej być gruba rybą w małym stawie niż płotką w morzu”
Darren Rowse, Chris Garrett
„Sukces osiągniesz wtedy, jeśli skupisz się na dwóch, maksymalnie trzech tematach głównych"
Tomek Tomczyk
*Darren Rowse, Chris Garrett, Problogger: jak czerpać zyski ze swojego bloga. Wydawnictwo Helion, 2012.
**Tomek Tomczyk, Blog: pisz, kreuj, zarabiaj .Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013.
*** Wrycza-Bekier Magia słów: jak pisać teksty, które porwą tłumy. Wydawnictwo Helion, 2014.
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub Content i Marketing na Facebooku.
W takich chwilach jeszcze bardziej tęsknie za czasami kiedy po prostu pisało się bez całej tej otoczki blogosferowej :)
OdpowiedzUsuńmega
OdpowiedzUsuń