Nie da się ukryć, Żyjemy w czasach cytatologii. Cytaty – „złote myśli”, aforyzmy i słowa klasyków oraz bohaterów pop kultury wymknęły się z pracowni zbieraczy-hobbystów i zbieraczy-wydawców.
Sentencje, „złote myśli”, aforyzmy, fragmenty dzieł literackich czy filmowych rządzą w Wikipedii (wikicytaty), na Facebooku, w blogosferze, w przemysłach produkujących gadżety: na brelokach, kubkach, plakatach, torbach, T-shirtach, poduszkach.
Sklep z „cytatami" |
Cytaty widnieją także na ścianach wewnętrznych i murach.
Cytaty widnieją też na wytatuowanych ciałach. Wśród 9 cytatów na tatuaże, ostatnio polecanych przez pewien serwis, znalazły się między innymi fragmenty z twórczości Levisa Carrolla, Johna R. R. Tolkiena i …Szekspira.
Cytaty z Szekspira i tatuaże. Źródło: Google. |
Cytaty z literatury pięknej czy popkultury, w czystej albo sparafrazowanej postaci, karmią także copywriterów – inspirują i motywują ich.
Cytaty wreszcie zyskały więc to, o czym marzył przed laty Melchior Wańkowicz – swobodę, wolność od książki, od tekstu, od autora….. Żyją w Sieci i poza nią, chodzą, jeżdżą, latają. Połyskują na ekranach i gdzie indziej i…. stają się częściami wielkiego pejzażu dostępnego on-line i off-line… Prywatnie i publicznie.
Cytaty są tanie, bezpieczne, ekonomiczne
Cytowanie kusi bo jest modne i łatwe. Wystarczy sięgnąć do wikicytatów, by naręczami udostępniać mądrości i bon moty innych. A przecież istnieje jeszcze mnóstwo zbierających je stron i podstron, blogów, darmowych biuletynów. Z podziałem na pory roku, okazje, tematy, źródła.Cytowanie jest na ogół bezpieczne, no wyjąwszy może pewne marginalne przypadki.
Cytowanie jest też ekonomiczne, cytaty są chętnie lajkowane i szerowane. A ponadto sentencje i aforyzmy są często wyszukiwane. Co dawno odkryli specjaliści od SEO, tworząc strony z cytatami i aforyzmami jako strony zapleczowe czy właściciele niektórych e-sklepów, którzy tworzą galerie cytatów związanych ze swoimi produktami.
Cytaty mogą męczyć i przesłaniać!
W pisaniu, w tym w blogowaniu, uzasadnione i nieprzesadzone cytowanie wzbogaca i argumentuje każdą wypowiedź. Nadmierne jednak – irytuje brakiem samodzielności, wrażeniem rozpaczliwego trzymania się innych, pasożytowania, copypastowania. Już przed laty Jacques Barzun and Henry F. Graff pisali, że jeśli pisarz nie robi cudzej myśli własną przez przemyślenie …to jest tylko kompilatorem, mistrzem kleju i nożyczek.
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub Content i Marketing na Facebooku.
A jak się mają cytaty do praw autorskich?
OdpowiedzUsuńNapisałam, że cytowanie jest "na ogół bezpieczne", nie wchodząc w las niebezpieczeństw związanych z możliwościami naruszenia praw właścicieli cytowanych słów, ale także przecież fotografii, grafik, map, filmów... Używanie cytatów reguluje art. 29 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mowa w nim miedzy innymi o dozwolonym używaniu (choć o ograniczonej wielkości) słów innych osób w takich przypadkach, jak: wyjaśnienie, analiza krytyczna, nauczanie, prawa pewnych
Usuńgatunków (pastisz, parodia, karykatura, waricje, remiksy, filmy found footage).
Zob.:legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/blog/318,prawo-autorskie-do-cytatu,http://krause-legal.com/swoboda-cytowania-w-prawie-autorskim/, http://lookreatywni.pl/kategorie/komunikacja/cytowanie-na-koszulkach-a-prawo-cytatu/
Czyli jak zwykle: można, ale z umiarem ;) U mnie cytat pojawia się raz w tygodniu na fanpage'u. Zawsze staram się cytaty dobierać tak, by współgrały z tematyką fp i bloga :)
OdpowiedzUsuń