Przejdź do głównej zawartości

Poręczne choć niepodręczne, czyli słowa 2017 roku

słowa na czasie, słowa 2017 roku
Słowa na czasie, AD 2017.
No i ruszyła rankingowa machina słów i fraz roku 2017. Brytyjski zespół słowników Collinsa  postawił na: „Insta”,„fidget spinner", „gig economy" i "fake news". Kapituała polskich  językoznawców słowem roku ogłosiła  rzeczownik „puszcza". W plebiscycie PWN Młodzieżowym Słowem Roku 2017 został  akronim XD, który oznacza głośny śmiech – dziką radość albo….polewkę.

A ja, namiętna zbieraczka słów nowych i starych a świeżych, odkryłam  dla siebie w 2017  taką dziesiąteczkę:
 1. Astroturfing niby spontaniczność, praktyki chętnie stosowane w ubiegłorocznym marketingu  i  w działaniach PR-owych. 
 2. Binge-watching  (binge-viewing, marathon-viewing) seryjne oglądanie video  on-line, które z powodzeniem można rozciągnąć na seryjne konsumowanie treści on-line.  Na przykład na sobotnie, hurtowe  oglądanie odcinków seriali z całego tygodnia. 
 3. Cyberslacking (cyberpróżniactwo, cyberbumelanctwo)stare i wciąż aktualne włóczenie się po Internecie w godzinach pracy, zarówno to kompulsywne, jak i bardzo konkretne, jak na przykład robienie e-zakupów, e-przelewów, harcowanie po Fejsie, itd…
 4. Esemesuj – niechciany esemes.
 5. Hejtrotyzm – manifestacja swojego „ja” (indywidualnego, narodowościowego,  organizacyjnego) na najlepiej  na obcych e-ściankach, najlepiej całkiem anonimowo albo pod przybranym nazwiskiem. W ubiegłym roku doszła do głosu nawet specjalna odmiana hejtrotyzmu pod nazwą –  BUMP SHAMING – czyli  atakowanie i hejtowaniu kobiety, która ma „podejrzanie” mały brzuszek ciążowy, jako wielce  prawdopodobnej złej matki, co to zbyt obsesyjnie dba  o figurę,  zamiast skupić się na dziecku.
 6. Newsfeedowy smutek (depresja fejsbuczna) – smutek z poczucia gorszości własnego życia  w konfrontacji z kolorowymi, odlotowymi życiami innych, komunikowanymi na Facebooku przez najbliższych, dalszych i najdalszych e-znajomych. Newsfeedowy smutek świetnie ilustruje powiedzenie: „Gdyby nie Facebook, każdy myślałby, że ma niezłe życie". 
 7. Selfitis – niedawno potwierdzona jednostka chorobowa, której objawem jest niekontrolowane robienie sobie zdjęć z przeznaczeniem do ich publikacji. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.  Wiele ofiar selfitis to pośmiertnie nominowani do nagrody Darwina.
 8. Smombie – osobowość smartfoniczna,  czyli ludzie organicznie związani ze swoim telefonem,  żyjący bardziej w świecie wirtualnym niż realnym.  Sam termin zdobył popularność w 2015 roku i powstał ze zbitki dwóch słów: „smartfon" oraz "zombie".  Większość smombie to ofiary smartwicy. 
 9. Serendipity nagły i szczęśliwy obrót zbiegów okoliczności, okazji, znajomości prowadzący do sukcesu. Po polsku: dynamizm.
 10. „Turyści rzeczywistości” – kolekcjonerzy obrazków rzeczywistości,  obecni w niej tylko beznamiętni i   niezaangażowani inaczej niż fotograficznie. Podobno część z nich cierpi na smartwicę, a część na selfitis. 

Ciekawa jestem jaka byłaby Twoja lista słów na czasie...
I Twoja też.

Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa. 
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.
** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub  Content i Marketing  na Facebooku.


 

Komentarze

 1. Moje dzieci uwielbiają "Lol..." :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Binge-watching to zdecydowanie moje ulubione słowo (i ulubiona czynność) starego i nowego roku! :) i tak się tylko zastanawiam po Twoim tekście, czy już jestem smombie, czy jeszcze mi brakuje i czy fakt, że wolę netflixa od piwa ze znajomymi też czyni mnie smombie?

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie to nie śledziłam tego na tyle, by jakieś słowo zapadło mi szczególnie w pamięć... poza oczywistym "fit", które przewija się wszędzie.. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj staram się unikać smombie. Nawet nie wiedziałam, że można ich tak nazwać. Oby było ich coraz mniej, a nie coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentujcie, dopisujcie, nadpisujcie :)

Najpopularniejsze

Chwytliwe hasła

A jednak rymy w komunikacji wszelkiej maści są nieśmiertelne . Wczoraj wieczorową porą weszłam na Facebooka, a tu balet …rymów: „Pani Beato! Niestety, ten rząd obalą kobiety! Albo: „już to media podchwyciły, jakby całe życie z anarchią na piersiach łaziły”. Albo: „głośno wszędzie, czarno wszędzie, co to będzie, co to będzie!” Nawet niektóre hasztagi wyświetlające się na mojej facebookowej ściance ubrały się w rymy: #latowKato, #macchiatowkato. #nakawcewwawce. Może byłabym przeoczyła ten e-taniec rymów, gdyby nie to, że od pewnego czasu jestem wyczulona na rymowanie. Zwłaszcza w sloganach promocyjnych i reklamowych. I wbrew temu, co się sądzi „na mieście” rymy wcale nie wyszły z copywriterskiej mody. Mimo, że niektórych drażnią w sposób absolutny. Rymy robią niezłą robotę Rymy od zawsze bawiły, odróżniały, wyróżniały, wbijały w pamięć nazwy firm (i ich adresy), nazwy marek, produktów . O czym pisałam między innymi tutaj i tutaj . Rymy służyły także wyśmienicie czarnemu PR-owi,

Copywriter, kto to?

O copywriterze mówi się żartobliwie copyrider, copyfighter, copyRAJTER. Nierzadko copywriterzy sami tak mówią o sobie. Nazywają się także mistrzami od słownych aperitifów, żonglerek, gięć i załamań. Tymczasem copywriter jest specjalistą od… tekstów, które mają sprzedawać. Choć dzisiaj już nie tylko, bo sprzedaż to tylko jedna z NOA – najbardziej oczekiwanej akcji. Celem copywritera mogą więc być takie NOA, jak: odwiedzenie innej podstrony lub strony, zapisanie się na newsletter, wypełnienie formularza, kontakt z przedstawicielem firmy. Copywriter jest więc specjalistą od tekstów, którą mają prowadzić do NOA i nie tylko (o czym poniżej). Tworzy anonimowo i   zwykle w organicznym związku z przekazem wizualnym. Jak mówił przed laty Leo Spitzer, copywriter uprawia swoisty Gebrauchkunst – sztukę stosowaną, użytkową, która należy do ustalonego porządku codzienności. Zakres prac copywritera Dziś w zakres prac copywritera wchodzą też: tworzenie nazw dla organizacji i produktów

Czekolada: kultowe hasła reklamowe

Jean  A. Brillat-Savarin o czekoladzie Czekoladę uwielbiał na pewno Król August III. Podobno codziennie wstawał o 3 nad ranem, wypijał filiżankę nieprzyzwoicie intensywnej czekolady i siadał za biurkiem. Sam z siebie, a raczej ze swojej królewskiej mądrości, nieprzyjemności królewskich obowiązków otwierał  czekoladową przyjemnością. A Brillat-Savarin, autor słynnej Fizjologii smaku (1825),  pisał:” […] gdy myślenie przychodzi mi z trudem i przygniata jakaś niewiadoma siła, do wielkiej filiżanki czekolady dodaję ziarnko ambry wielkości bobu, utłuczone z cukrem i zawsze pomaga mi to doskonale. Dzięki temu środkowi wzmacniającemu życie staje się łatwiejsze, myśl lżejsza i nie grozi mi bezsenność, nieunikniona po filiżance kawy na wodzie, którą wypijałbym w tej samej intencji” . I pewnie niekłamany był  ten jeden z jego 9 żali nad biednymi przodkami, którym nie dane było próbować smaków Anno Domini 1825: „ Bogacze Rzymu, którzy wyciskaliście pieniądze zewsząd, gdzie stanęła