Przejdź do głównej zawartości

Moc słów


Nie będę dzisiaj oryginalna. Bo znów myślę i piszę o potędze słów i opowiadań. Właściwie myślę o nich cały czas. Wbrew temu, co się mówi dziś o tej potędze „na mieście”. A mówi się, że czytamy coraz mniej, piszemy coraz mniej (choć my mieszkańcy blogosfery wiemy, że to nieprawda, bo przecież blogujemy na potęgę - od 8. roku życia do 90., w tym blogujemy przecież o literaturze). Mówi się, że nie rozmawiamy bezpośrednio, że nie kusi nas teatr słownych narracji. Nie owijając w bawełnę, „ na mieście” mówi się, że … słowa i słowne treści powoli wymierają. 

Jak to dobrze, że to nieprawda, że sztuki słowa i opowiadania mają się całkiem nieźle, a w marketingu – a zwłaszcza w copywritingu, marketingu narracyjnym i content marketingu – hołubi się słowa jak nigdy dotąd.

A tak między nami mówiąc, chyba jednak żaden nowy format komunikacji (filmiki czy filmy także) niewiele mówią bez słów. A może właśnie mówią zbyt wiele? A to, niestety, czasami przeszkadza. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o zakomunikowanie konkretu czy zarażenie wyobraźni.


o potędze słów i opowiadań
Wystarczy słowo


Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa. 
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.
** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub  Content i Marketing  na Facebooku.

Komentarze

Najpopularniejsze

Czekolada: kultowe hasła reklamowe

Czekoladę uwielbiał na pewno Król August III. Podobno codziennie wstawał o 3 nad ranem, wypijał filiżankę nieprzyzwoicie intensywnej czekolady i siadał za biurkiem. Sam z siebie, a raczej ze swojej królewskiej mądrości, nieprzyjemności królewskich obowiązków otwierał  czekoladową przyjemnością.

A Brillat-Savarin, autor słynnej Fizjologii smaku (1825),  pisał:” […] gdy myślenie przychodzi mi z trudem i przygniata jakaś niewiadoma siła, do wielkiej filiżanki czekolady dodaję ziarnko ambry wielkości bobu, utłuczone z cukrem i zawsze pomaga mi to doskonale. Dzięki temu środkowi wzmacniającemu życie staje się łatwiejsze, myśl lżejsza i nie grozi mi bezsenność, nieunikniona po filiżance kawy na wodzie, którą wypijałbym w tej samej intencji” .

I pewnie niekłamany był  ten jeden z jego 9 żali nad biednymi przodkami, którym nie dane było próbować smaków Anno Domini 1825: „ Bogacze Rzymu, którzy wyciskaliście pieniądze zewsząd, gdzie stanęła rzymska stopa, nigdy na waszych sławnych salonach ni…

Chwytliwe hasła

A jednak rymy w komunikacji wszelkiej maści są nieśmiertelne. Wczoraj wieczorową porą weszłam na Facebooka, a tu balet …rymów: „Pani Beato! Niestety, ten rząd obalą kobiety! Albo: „już to media podchwyciły, jakby całe życie z anarchią na piersiach łaziły”. Albo: „głośno wszędzie, czarno wszędzie, co to będzie, co to będzie!”

Nawet niektóre hasztagi wyświetlające się na mojej facebookowej ściance ubrały się w rymy:
#latowKato, #macchiatowkato. #nakawcewwawce.

Może byłabym przeoczyła ten e-taniec rymów, gdyby nie to, że od pewnego czasu jestem wyczulona na rymowanie. Zwłaszcza w sloganach promocyjnych i reklamowych. I wbrew temu, co się sądzi „na mieście” rymy wcale nie wyszły z copywriterskiej mody. Mimo, że niektórych drażnią w sposób absolutny.
Rymy robią niezłą robotęRymy od zawsze bawiły, odróżniały, wyróżniały, wbijały w pamięć nazwy firm (i ich adresy), nazwy marek, produktów. O czym pisałam między innymi tutaj i tutaj. Rymy służyły także wyśmienicie czarnemu PR-owi, czy jak mówi…

Hajp lub hype, czyli szum