Jeśli patrzycie na pierniczki i od razu przychodzi Wam ochota na wino albo piwo, to znaczy, że odzywają się w Was staropolskie geny, bo przecież w dawnych wiekach pierniki były najbardziej bachusowymi ciasteczkami.
Z dniem wczorajszym – 25 listopada – sezon piernikowy uznaje się zwyczajowo za otwarty. Aż do Święta Trzech Króli w polskich kuchniach, salonach oraz na przedświątecznych jarmarkach będzie się święcić święto piernika. Będą piernikowe wypiekania i zdobienia, degustacje, podarunki.
Piernikowe rytuały, produkty i opowieści
Rytuał przygotowania piernikowych ciast i ciasteczek, aromat, magia ich składników (połączonych, nie zmieszanych!) – od pokoleń towarzyszy końcowi polskiej jesieni i początkowi zimy. Choć w formie ozdobnej piernik łączył się i łączy także z innymi przejściami, jak na przykład na starym Śląsku – towarzyszył chrztom, a gdzie indziej ślubom.
Chemię połączeń piernikowych składników (mąki, wody, jaj, miodu i indyjskich przypraw), prezentację ich kształtów i zdobień, opis piernikarskich rytuałów i zwyczajów pozostawiam jednak piernikarzom, bo kto od nich wie lepiej…
Mnie tymczasem zajmują…. piernikowe treści. No cóż, takie zawodowe zboczenie, zajmuje mnie to, jak można komunikować wartość piernikowych ciasteczek, jak je można odróżniać , wyróżniać spośród innych, czyli – mówiąc technicznie – pozycjonować.
Inspiracje…
Mogłoby się wydawać, że copywriting i content marketing (bo w gruncie rzeczy przecież o nich tu mowa) to nic innego jak odwołanie się do własnych językowych sprawności (ach to ulubione przez copywriterów: gięcie słów). Nic bardziej mylnego. Bo i adresatów swoich przekazów trzeba mieć na myśli, i specyfikę produktu – jego naprawdę unikatowe cechy i oczywiście – sloganową oryginalność. O oczekiwaniach zleceniodawców, tym razem sza…
A w przypadku pierników niezłe pole do copywriterskich popisów daje już sama dwuznaczność słowa piernik. Bo piernik to ciastko i ciasto, ale przecież także potoczne czy pogardliwe słowo na oznaczenie kogoś starego, wczorajszego, a nawet przedwczorajszego.
Ta dwuznaczność słowa piernik, która idzie pod rękę z piernikiem – ciastem dojrzewającym – pozwala na zabawę słowami i sloganami w rodzaju:
Chociaż piernik, ale ciacho, Chociaż stary, niezłe ciacho, Z czasem coraz lepszy…
Innych inspiracji mogą dostarczyć: historia pierników i piernikarstwa, ich geografia, cechy wyróżniające piernika spośród innych wypieków – konieczność dojrzewania, korzenność, miodność (bezpośrednim przodkiem piernika jest wszak miodownik), związki z kuchnią staropolską, z egzotycznym światem Indii, z miododajnymi przestrzeniami (ekologicznymi, kwietnymi łąkami), z sentymentalnymi wspomnieniami i wyobrażeniami Świąt Bożego Narodzenia czy różne przekazy kulturowe.
Na przykład skrzyżowanie korzenności ze staropolską nazwą dla rzeczy pieprznych, korzennych, ostrych odkrywa takie nazwy dla piernika, jak:
pierne ciacho/ pierne ciasteczko, pierne ciacha
Można też bez staropolszczyzny, na przykład:
Pierniczki – szczypta Indii w środku zimy
Pierniczki – szczypta lata w środku zimy
Z kolei odwołanie się do tekstów kultury, może zaowocować odkryciami w postaci w gotowego wierszowanego sloganu, jak na przykład ten oto, autorstwa Epifaniego Minasowicza:
Kto nie pija gorzałki i od niej unika,
Ten słodkiego nie godzien kosztować piernika
Ponieważ moje pierne ciacha dojrzewają, przesyłam Wam te sfotografowane
na zeszłorocznym jarmarku! Ponieważ należą one do rodziny pierników
ozdobnych, nie ulegają przeterminowaniu!
Polskie pierniki ozdobne. |
Polskie pierniki ozdobne. |
Teraz czas na Ciebie.
Blogowanie to gra zespołowa.
* Zostaw komentarz. Dla Ciebie to chwila, dla mnie ważna wskazówka.** Jeśli Ci się podobało, prześlij ten wpis dalej. Sprawisz, że moja praca przyda się kolejnym osobom.
***Polub Content i Marketing na Facebooku.
Mi pierniczki kojarzą się z dzieciństwem, pamiętam jak jeździliśmy na wielki jarmark, a tam cudownie polukrowane pierniczki, kolorowe i smaczne :)
OdpowiedzUsuńPozdrowienia :)
UsuńDzięki za dawkę informacji na temat pierników. Wiele ciekawego się o nich dowiedziałam.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie!
Dzięki :) Przesyłam pozdrowienia :)
OdpowiedzUsuń